مقایسه و بررسی انواع پنل مانیتور

مانیتور جی پلاس مدل GDM-225JN سایز 22 اینچ

مانیتور، نمایشگر یا صفحه نمایش یکی از مهم‌ترین اجزای دستگاه‌های رایانه‌ها به شمار می آید. زیرا کاربران تمام اتفاقات را از طریق آن مشاهده و تجربه خواهند کرد. در این مطلب سعی می‌کنیم چند مدل از پنل های مختلف این مانیتورها را به شما عزیزان ارائه کنیم تا اگر به دنبال یک نمایشگر مناسب هستید بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

نمایشگرها ویژگی‌های مختلفی دارند که هر کدام از آنها نقشی تعیین کننده را در اختیار دارند. اجازه دهید در ابتدا انواع پنل‌های استفاده شد در مانیتورهای LCD را بررسی کنیم. لازم به ذکر است فعلا به نمایشگرهایی با تکنولوژی‌هایی متفاوت‌تر مانند OLED یا Mini LED اشاره نشده زیرا چندان در بازار و بخصوص داخل کشور یافت نمی‌شوند.

مانیتور جی پلاس مدل GDM-225JN سایز 22 اینچ
مانیتور جی پلاس مدل GDM-225JN سایز 22 اینچ

پنل TN:

این نوع پنل به دلیل سرعت عمل خوب و مدت زمان تاخیر زیر 3 میلی ثانیه مناسب گیمینگ است؛ تصاویر بازی ها در این نوع پنل کدر و دنباله دار نخواهند بود و نور مناسبی دارد. از نظر قیمتی مناسب است و توانایی نرخ به روز رسانی 144 هرتز و باالتر را نیز داراست. ایراد آن شامل دقت کم رنگ ها، و زاویه دید کم در کنار است که برای گیمر خیلی اهمیت ندارد.

پنل IPS:

این نوع پنل، پر نور تر از TN و کیفیت رنگ واقعی و بهتری دارد، زمان تاخیر آن عموما بالای 3 میلی ثانیه است و برای گیمر های نیمه حرفه نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. زاویه دید مناسب از جمله نکات مثبت این پنل است اما به دلیل زمان تاخیر بیشتر احتمال بروز تصاویر شبه مانند در بازی های سریع و کیفیت پایین رنگ مشکی در این نوع پنل شایع است.

پنل PLS:

این پنل از نظر شدت نور کیفیت بهتری نسبت به IPS دارد و زاویه دید بازتر، اما از نظر گیمینگ، بهبود خاصی را نسبت به IPS شاهد نیسیتم و زمان تاخیر بیش از 3 میلی ثانیه باعث بروز تصاویر شبه مانند در فریم های بالا خواهد شد.

پنل AHVA:

این نوع پنل از نظر ویژگی ها بسیار شبیه IPS است با این تفاوت که زاویه دید مناسبتر و کیفیت رنگی بهتری نسبت به IPS ساده دارد. از نظر گیمینگ بهبود خاصی نسبت به IPS ندارد اما در بحث شبه تصاویر متحرک در فریم های باال کمی بهبود را در این نوع پنل شاهد هستیم و می توان برای گیم تا حدودی روی آن حساب کرد.

پنل IPS-AH:

این نوع پنل از نظر کیفیت رنگی و زاویه دید، بسیار مناسب است، به دلیل وجود زمان تاخیر باال، این نوع پنل های خیلی دوستار گیمر ها نیستند و از نظر زمان تاخیر به مانند IPS است.

پنل VA:

این نوع پنل بیشتر در مانیتور های خمیده مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل کنتراست بالا و نمایش خوب رنگ های تیره برای دیدن فیلم بسیار مناسب است. دقت درجات رنگ در این نوع پنل فوق العاده باالست و برای دوستانی که پرینتر رنگی دارند، بسیار کاربردی است. این نوع پنل، برای کاربری گیمینگ نیز بسیار مناسب است.

پنل های MVA ،AMVA ،MVA-P ،MVA-S:

این پنل ها زیر مجموعه VA قرار می گیرند و از نظر قیمتی بسیار ارزان هستند. این پنل ها بدترین زمانهای تاخیر را دارند و بهتر است برای مصارف گیمینگ از آنها دوری کرد.

لازم به ذکر است کارایی یک نمایشگر در ابتدا با ویژگی‌هایی مانند میزان حداکثر روشنایی (با کاندلا بر متر مربع یا نیت اندازه گیری می‌شود)، عمق رنگ (10 بیت یا 8 بیت)، طیف رنگی، دقت رنگ، نسبت ابعاد، وضوح صفحه، تراکم پیکسل، نرخ نوسازی (رفرش ریت)، زمان پاسخ دهی، تاخیر، میزان کنتراست، مصرف انرژی، زاویه دید و میزان خمیدگی سنجیده می‌شود.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید