بررسی مادربرد asrock h110 pro btc

مادربرد asrock h110 pro btc

بررسی مادربرد asrock h110 pro btc

اصلی‌ترین وظیفه مادربرد کامپیوتر کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر می باشد. پردازشگر یا CPU با هیج کدام از قطعات دیگر ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از اسمش پیداست، تنها یک پردازنده ‌است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد معدود) توسط BIOS(بایوس) انجام می‌گیره و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی‌ها همواره یک مدار واسط وجود دارد.

 

مهم ترین ویژگى که باید براى انتخاب مادربرد جهت کار استخراج در نظر بگیرید، تعداد Slot هایی می باشد که کارت گرافیک را می توان به آنها متصل کرد. به اسلات هایی که گرافیک به آنها متصل می‌شود PCI Express یا به اختصار PCIe گفته می شود. که بر حسب نوع اون میتواند X1 تا X16 باشد. که البته برای ماینینگ خروجی   X1  برامون کفایت می‌کند. مثلا مادربردی با 3 عدد PCIe یعنی می تواند 3 کارت مثلا  Radeon RX 470 (با هش ریت حدودا 29 مگاهش/ثانیه براى هر کدوم) روی اون نصب کنید که در مجموع 87 مگاهش/ثانیه خواهید داشت. نکته قابل توجه این هست که باید دقت شود که اسلات حتما باید PCIe باشه نه PCI!

 

مادربرد asrock h110 pro btc

 

ویژگی بعدی در انتخاب یک مین برد تعداد لاین های PCIe هستش که برای اون تعریف شده است lane ها مسیرهای دسترسی PCIe به سمت CPU می باشند. برای مثال ما اگر مین بردی داشته باشیم که 7 اسلات PCIe داره ولی PCIe lane اون 20 باشه از لحاظ تئوری میشه تا 20 عدد گرافیک با حالت X1 روی اون مین برد بالا آورد. این نکته جایی کاربردی می شود که شاید شما بخوایید از بردهای گشترش (PCIe Expansion Boards) برای اضافه کردن اسلات های جدید استفاده کنید.

 

برای مثال مین برد ASUS Z270 A Prime دارای 7 اسلات PCIe هستش که مستقیم می توان از آن استفاده کرد و دو عدد خروجی M2 دارد که می شود با حذف کردن چند پورت SATA مین برد از این ها هم با تبدیل   M2 به PCIe استفاده کرد. تا اینجا 9 عدد کارت می توان بدون هیچ مشکلی متصل کرد. از طرفی گفتیم Z270 ها 24 لاین PCIe دارن یعنی از لحاظ تئوری میشه تا 24 عدد گرافیک به صور1X  استفاده کرد. شما با داشتن یک برد گسترش 1 به 4 PCIe میتونید به یکی از خروجی های PCIe مین برد 3 عدد خروجی دیگه اضافه کنید و تا 12 عدد گرافیک متصل کنید. البته نا گفته نماند که این روش ها به کاربران مبتدی توصیه نمیشه. البته مین برد های مخصوص ماینینگ هم تولید شده که خودشون تعداد بالایی اسلات PCIe دارن. برای مثال مین برد ASRock H110 Pro BTC+ دارای 13 اسلات PCIe هستش و مین برد ASUS B250 MINING EXPERT دارای 19 اسلات!

 

 

در مورد خروجی های M2 اگر قصد دارید از تبدیل استفاده کنید اطلاع داشتن از 2 نکته ذیل ضروری می باشد:

الف. اصلا خروجی M2 شما از PCIe پشتیبانی میکند یا نه؟ برای مثال همین مین برد ازراک که بالا مثال زده شود خروجی M2 هم داره ولی این خروجی PCIe رو ساپورت نمیکنه.

ب. باید در تنظیمات بایوس مین برد حالت خروجی رو روی Auto یا PCIe قرار بدید.

 

نکته بعدی که در انتخاب مین برد باید دقت کرد این هست که آیا مین برد مورد نظر برای اسلات های PCIe سرعت های متفاوت در نسل های متفاوت رو پشتیبانی میکند یا نه. برای مثال مادربردهای MSI اکثرا در این مورد برای کاربران مشکل ساز هستند. چون فقط سرعت نسل اول و دوم (GEN1 & GEN2) رو برای پورت های X16  می توان لحاظ کرد و پورت های X1 روی همون حالت GEN3 کار خواهد کرد. مشکل از جایی آغاز میشه که کارت های شما بتونن از تمام پهنای باند GEN3 که 8 گیگاترنسفر هستش استفاده کنند. پورت های X16 با سرعت 2.5 گیگاترنسفر در ثانیه روی حالت GEN1 بدون مشکل کار خواهند کرد ولی پورت های X1 با همون سرعت 8 گیگاترنسفر کار می‌کنند. بنابراین گلوگاه ایجاد شده و لود CPU بالا خواهد رفت. علاوه بر کرش های مکرر سیستم، میزان زیادی از محاسبات هشینگ شما هم در اثر این گلوگاه هدر خواهند رفت.

 

مادربرد asrock h110 pro btc

 

نکته بعدی و بسیار مهم در انتخاب مادربرد مناسب داشتن حالت رمزگذاری بیشتر از 4G یا above 4G encoding (or decoding )  می باشد. اگر مین برد مورد نظر این قابلیت رو نداشته باشه حتی در صورت داشتن PCIe slot و PCIe lane مناسب، قابلیت اتصال تعداد بالای گرافیک رو نخواهد داشت.

 به طور خلاصه این قابلیت یعنی مین برد اجازه میدهد که قطعات متصل به PCIe که 64 بیت هستن بتونن از فضای آدرس دهی رم بالاتر از 4 گیگ استفاده کنند. چون در حالت عادی ابتداً کارت های گرافیک یا device های متصل به PCIe که 32 بیت هستن اجازه اینو ندارن که از 4 گیگ به بالاتر استفاده کنند. این حالت زیر 4 گیگ یکی از محدودیت های سیستم های قدیمی 32 بیت هستش که با above 4g encoding میشه این حالت رو برطرف کرد. این حالت دسترسی به بیشتر از 4 گیگ در صورتی که ما بخواییم تعداد بیشتر از 3 گرافیک یا دیوایس دیگه به PCIe ها متصل کنیم ضروری می باشد.

 

مادربرد asrock h110 pro btc

 

درصورتی که قصد آشنایی بیشتر با مادربرد ازراک را دارید می توانید از کارشناسان سایت اینترنتی تلکیت مشاوره بگیرید و جهت خرید این محصول با قیمت مناسب از طریق بخش فروشگاه سایت اقدام فرمائید.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید